„Poczytaj mi, Tato” – czyli jak nawiązać więź z dzieckiem

Od września do listopada Stowarzyszenie wraz z nieocenioną Biblioteką Miejską w Inowrocławiu po raz kolejny realizowało projekt dofinansowany w ramach ministerialnego programu „Partnerstwo dla Książki”.

„Poczytaj mi, Tato” to nasze pierwsze przedsięwzięcie, które zaadresowaliśmy do ojców. Założeniem było zachęcić ich do spedzania czasu z dzieckiem w sposob kreatywny, ale nie tylko. Innowacyjność projektu, ale także jego unikalność zasadzała się na tym, że zaprosiliśmy do współpracy Zakład Karny. Specjalnie wybrana grupa osadzonych miała okazję nie tylko nabyć ciekawe umiejętności, ale także spędzić kreatywnie czas ze swoimi dziećmi, jednoczesnie budując z nimi więź, co z oczywistych względów jest utrudnione w ich życiu codziennym. 

Opracowaliśmy 6 działań, które na celu miały wyposażenie uczestników w nowe kompetencję i umiejętności, a także rozwój ich kreatywności oraz aktywne spedzenie czasu z dziećmi. Jednocześnie nasz partner wiodący – Biblioteka – zadbała o to, aby w całym wydarzeniu głównym bohaterem była książka, ponieważ zadaniem uczestników i efektem wszystkich działań było stworzenie KSIĄŻKI dla swojego dziecka. Poprzez opracowanie jej formy i treści uczestnicy nie tylko dowiedzieli się, jak przebiega proces powstawania książek, ale także mieli okazję puścić wodze swojej fantazji przy tworzeniu własnych fabuł, a przede wszystkim poświęcić swój czas dziecku.

Oto, co wydarzyło się w ciągu tych trzech miesiecy:

 1. „Jak to się robi, TATO 1?”, czyli warsztaty czerpania papieru

Warsztatami czerpania papieru rozpoczęliśmy realizację projektu. Podczas zajęć animatorki z Kreatywnej Planety wprowadziły uczestników w tajniki wytwarzania papieru w dawnych czasach. Następnie przyszedł czas na użycie siły mięśni przy ręcznym czerpaniu papieru z zawartości formy czerpalniczej, za pomocą zabytkowej prasy, sita oraz balii. Ojcowie wraz z dziećmi mieli dużą frajdę przy wspólnym pisaniu i rysowaniu gęsim piórem.

2. „Pokażmy to, TATO!” z teatrzykiem       

Uczestnicy projektu „Poczytaj mi, TATO!”, kierowanego do ojców i dzieci zostali pochłonięci przez japońską sztukę opowiadania kamishibai. Za pomocą drewnianej skrzynki butai, animatorka w sposób niezwykle plastyczny opowiedziała aborygeńską bajkę o gąsienicy, która zmieniła się w motyla. Nieruchomy obraz pozwolił  na wyciszenie i koncentrację na szczegółach, pozostawił również pole do własnej interpretacji i kreatywności. Użycie wyobraźni okazało się pomocne przy malarstwie kropkowym, starej technice malarskiej swą sławę zawdzięczającej Aborygenom. Ich sztuka opiera się na symbolach, odnosi się do natury, roślin i zwierząt. Tło aborygeńskich dzieł nigdy nie jest puste, składa się z kropek, linii i kresek tworząc abstrakcję. Takie też motywy znalazły się na wykonanych pracach, nawiązujących do wysłuchanej bajki. Podczas zajęć ojcowie wraz z dziećmi wykonali również tuby do przywoływania deszczu wypełnione ryżem i grochem. Tu w ruch poszły gwoździe i młotki. Każdy z uczestników solidnie przyłożył się do zadania, gdyż deszcz padał do późnego wieczora.

3. Tworzenie bajek ze znaną pisarką

Ojcowie uczestniczący w projekcie „Poczytaj mi, TATO!” zajęli się tworzeniem fabuły bajki. Pomogła im w tym prowadząca warsztaty kreatywnego pisania Małgorzata Warda. Ta znana pisarka, wyjaśniła krok po kroku, co jest potrzebne do stworzenia historyjki. Przeprowadziła uczestników przez wybór bohatera, opis jego świata, stworzenie przeciwności, z którą musi się zmierzyć oraz co najważniejsze pomogła uchwycić morał. Duże znaczenie przy budowaniu fabuły miały własne doświadczenia. Na bohaterów bajek ojcowie wybrali m.in.: jednorożca, tygrysa, czy kota, wykazując się przy tym nie  lada wyobraźnią.

4. Relacja z warsztatów Narysuj mi, TATO!

Podczas kolejnych zajęću uczestnicy tworzyli ilustracje do swoich opowieści. Prowadzący  zapoznał ojców i dzieci z różnymi technikami rysunku. Przed uczestnikami stało nie lada wyzwanie, gdyż w ich opowieściach pojawili się m.in.: tygrys, jednorożec
i niedźwiedź.  Na szczęście ojcowie z pomocą dzieci poradzili sobie z zadaniem, czego dowodem są piękne rysunki wypełniające karty ich prac.

5. Oprawa książek w bibliotece – „Jak to się robi, Tato 2”

W ramach nabywania umiejetnosci praktycznych, odbyły się warsztaty introligatorskie. Prowadząca warsztaty, Katarzyna Hertmanowska, przedstawiła uczestnikom różne sposoby szycia bloku książki, a także różne typy oprawy. Zapoznała uczestników z takimi pojęciami jak: kapitałka, wyklejka, grzbiet. Zaprezentowała narzędzia, którymi na co dzień posługuje się w swojej pracy. Przekazała też swoje doświadczania związane z pracą introligatorską. Uczestnicy warsztatów uszyli przygotowane wcześniej składki metodą krzyżykową. Udało im się zakleić grzbiet, przykleić merkle, tasiemki i kapitałki. Wreszcie wkleili blok książki i oprawili ją, wykorzystując na okładkach wcześniej przygotowane ilustracje. Uczestników czekało wymagające zadanie więc, aby nie opadli z sił podczas warsztatów w przerwie, czekał na nich catering.

6. Bajecznie z Tatą   

Wernisaż wystawy książeczek w Saloniku Literacko-Artystycznym Biblioteki Miejskiej, był ostatnim wydarzeniem w ramach projektu „Poczytaj mi, TATO!”. Na wystawie, można było obejrzeć efekty prac uczestników, które powstały podczas warsztatów i spotkań ojców ze swoimi dziećmi. Nie zabrakło też fotografii dokumentujących postępy prac nad książeczkami. Uczestnicy warsztatów stawili się w komplecie, niektórzy z całymi rodzinami i wspominali minione trzy miesiące.
 Gościem specjalnym wernisażu, była Sonia Bohosiewicz, która przeczytała fragmenty bajki „Proszę słonia” Ludwika Jerzego Kerna. Miłym zaskoczeniem dla uczestników, było podarowanie im książki „Na chmurze”, której jest autorką. Publikacja zawiera propozycje jak w kreatywny sposób spędzić czas ze swoimi dziećmi. Podczas rozmowy, aktorka zdradziła skąd wziął się pomysł na książkę, a właściwie książki, ponieważ jest również autorką „Leniwej żony”, zawierającej jej sprawdzone przepisy zebrane wśród znajomych.

Na zakończenie uczestnikom projektu oraz delegacji z inowrocławskiego Zakładu Karnego Sonia Bohosiewicz, w imieniu Biblioteki Miejskiej wręczyła podziękowania. Po spotkaniu był czas na wspólne zdjęcia i autografy.

Wystawa jest czynna w Saloniku Literacko-Artystycznym do 10.12.

Zachęcamy do ogladania.

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować Bibliotece Miejskiej za ogromną życzliwość i wsparcie, chęć współpracy oraz zaufanie. Podziękowania kierujemy także na ręce kierownictwa i pracowników Zakładu Karnego w Inowrocławiu za poparcie projektu i aktywne uczestnictwo. Bez Państwa pomocy to by nie powstało.

Projekt „Poczytaj mi, TATO!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a realizowano go we współpracy ze Stowarzyszeniem „Nowa Para Butów” oraz Zakładem Karnym w Inowrocławiu.