Inowrocławski Atlas Kobiet

Inspiracją do stworzenia Inowrocławskiego Atlasu Kobiet było spotkanie z Sylwią Chutnik w Saloniku Literacko Artystycznym Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

To spotkanie sprawiło, że kiełkujacy w głowach zamysł przerodził się w działanie.
Magdalena Buda ,absolwentka historii na UMK. Współzałożycielka i Prezes Stowarzyszenia Nowa Para Butów, wytrwała uczestniczka badań wykopaliskowych w rejonie Inowrocławia oraz na kujawskim odcinku gazociągu tranzytowego, wielokrotna wolontariuszka Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz  Krista Kurowska – członek Zarządu Stowarzyszenia Nowa Para Butów, pracownik Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, była członkini Młodzieżowej Alternatywy, współorganizatorka m.in.: Przeglądu Kabaretów, Przeglądu Kapel „Beka”, cyklu spotkań „Wokół człowieka”, z wykształcenia nauczyciel języka polskiego zainspirowane opowieściami Sylwii Chutnik  o tym,  że naprawdę warto wydobyć z zapomnienia wyjątkowe kobiety i odkrywać ich ślady w każdym mieście zaraziły pozostałe członkinie Stowarzyszenia swoim pomysłem.
Aby powiązać kobiety z konkretnymi punktami miasta, tworzony w kolejnych edycjach Inowrocławski Atlas Kobiet jest docelowo nierozerwalnie związany ze stworzeniem Gry Miejskiej Inowrocławski Atlas Kobiet. Jest to niezwykle ważne aby przybliżane przez nas postaci nie pojawiały się w próżni a były osadzone w konkretnych punktach miasta. Docelowo powstanie interaktywna gra dostępna w postaci mobilnej aplikacji, jednak wciąż udoskonalamy pomysły i pracujemy nas formułą, która będzie atrakcyjna zarówno dla młodzieży jak i osób nieco 😉 starszych, którzy często korzystają z oferty turystycznej Inowrocławia.
Tak też rozpoczęła się współpraca Stowarzyszenia z Iwoną Przybyłą, która w czasie organizacji pierwszej edycji Inowrocławskiego Atlasu Kobiet reprezentowała Inowrocławską lokalną organizację turystyczną Inlot.  Wygląda na to, że inicjatorki zaraziły ją swoim pomysłem i bardzo aktywnie zaangażowała się z nami w realizację projektu również w drugiej edycji Inowrocławskiego Atlasu Kobiet w ramach projektu Tesco Decydujesz-Pomagamy jako członek grupy nieformalnej Kobiety Kobietom.

W ramach tego projektu odkrywamy często zapomniane a wybitne lub wyjątkowe kobiety związane z Inowrocławiem, opracowujemy ich biogramy i prezentujemy w czasie spotkania w Saloniku Literacko – Artystycznym Biblioteki Miejskiej Im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Do każdego spotkania przygotowujemy książeczkę, w której można znaleźć skrócone wersje opracowanych przez nas biogramów.

Zapraszamy do poznania wybitnych kobiet związanych z Inowrocławiem.

W 2016 r. odbyły się dwa spotkania.

marzec 2016
http://nowebuty.webd.pro/nowe-buty/2016/03/gwarnie-slodko-i-kobieco-w-saloniku/
http://nowebuty.webd.pro/nowe-buty/2016/03/dzien-kobiet-inowroclawskich/

wrzesień 2016

http://nowebuty.webd.pro/nowe-buty/2016/09/21/
https://www.youtube.com/watch?v=tvzZH0zTCUs

oraz pierwsza odsłona Inowrocławskiej Gry Miejskiej.